ul. Mrągowska 78/2

54-111 Wrocław

 

ksiegowa.lutynia@gmail.com

tel. 531 722 521

Rzepka Sp. z o.o.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

NIP: 9131621440

Created with WebWaveCMS

02 stycznia 2021

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Księgowość jest naszą pasją... w pełni tego słowa znaczeniu

Powrót

+48 531 722 521

LAW & ORDER

 

+48 531 722 521

 

 

Artykuł opublikowany w "Świat Księgowych"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do przeczytania artykułu, opublikowanego w najnowszym numerze pisma "Świat Księgowych" 4(58)/2020. Artykuł porusza bardzo ważny obecnie problem, związany z brakiem regulacji dotyczących usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

 

"Nieregulowany – regulowany

 

 

 

Niska cena świadczonych usług, wydatki spowodowane cyfryzacją procesów księgowych, błyskawicznie wprowadzane niedoprecyzowane ustawy podatkowe oraz brak regulacji i certyfikacji biur rachunkowych – to rzeczywistość biur rachunkowych. O tym wszystkim mogliśmy usłyszeć na ostatniej konferencji „Biura Rachunkowe na zakręcie” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie. Najbardziej utkwiły mi słowa prof. Stanisława Hońko, iż logo SKwP posiada zakręty, które pięknie wpisują się w obecną sytuację biur rachunkowych. To wszystko, stało się inspiracją do napisania tego artykułu.

 

W moim mniemaniu, pomimo ogromnej wiedzy rachunkowo-prawno-podatkowej posiadanej przez księgowego, niestety, nadal jest on postrzegany jako „zwykły klepacz faktur”, co obecnie w ogóle nie odzwierciedla istoty tego zawodu. Zapewne pogląd ten ma związek z niezdawaniem sobie sprawy z faktu, iż zawód księgowego jest tak naprawdę zawodem publicznego zaufania, mimo iż prawnie nieuregulowanym. Od deregulacji zawodu księgowego, mającej miejsce w 2014 r., nic się nie zmieniło. Praktycznie w jeden dzień zniesiono wszelkie merytoryczne wymogi do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, a w zamian nic nie stworzono. Badania ankietowe, przeprowadzone ostatnio przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, jednakże pokazują, iż ponad 88 proc. uczestniczących w nim biur widzi potrzebę regulacji i certyfikacji naszego zawodu.

 

W ostatnich miesiącach zarówno na księgowych, jak i na same biura rachunkowe nakładane są ogromne obowiązki. Nie wiem, czy przeciętny przedsiębiorca jest w stanie sobie wyobrazić, jak dużo pracy musi obecnie włożyć biuro rachunkowe w perfekcyjne rozliczenie podatkowe jego firmy. Aby jednak księgowy był w stanie profesjonalnie wykonać swoje usługi, musi posiadać odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie, co wymaga wielu lat edukacji, szkoleń, podnoszenia kwalifikacji oraz ciągłego aktualizowania posiadanej wiedzy. Doświadczony księgowy wie, że najszybszym oraz najlepszym sposobem kształcenia i dokształcania się jest uczestnictwo w różnego typu szkoleniach, konferencjach i seminariach, prowadzanych przez doświadczonych księgowych-praktyków, doradców podatkowych i biegłych rewidentów. Uzupełnienie oraz zweryfikowanie wiedzy umożliwia wymiana poglądów oraz doświadczeń podczas spotkań w grupach, kołach i klubach Stowarzyszenia. Zatem współpraca oraz relacje, nawiązywane między księgowymi i doradcami podatkowymi oraz między księgowymi i biegłymi rewidentami, stanowią doskonałe połączenie nie tylko na gruncie zawodowym, ale również na gruncie szkoleniowym. Dzięki tak szeroko pozyskiwanej wiedzy my, księgowi, jesteśmy gotowi do świadczenia usług w sposób bezpieczny i profesjonalny. Mamy również przygotowanie do dzielenia się tą wiedzą z naszymi klientami.

 

Ostatnie wydarzenia spowodowały, iż zaczęliśmy się zastanawiać, czy w ogóle mamy prawo do dzielenia się naszą wiedzą. Odpowiedź, niestety, nie jest taka prosta. Nie sposób znaleźć wyraźną granicę pomiędzy świadczeniem usług księgowych i doradczych. Przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych wejście w kompetencje usług doradczych jest praktycznie nieuniknione. Kto wie, czy tak naprawdę w ogóle jest możliwe ustanowienie jakiejkolwiek granicy.

Zarówno księgowość, jak i doradztwo wzajemnie się ze sobą przeplatają i uzupełniają, stanowiąc przy tym komplementarność świadczonych przez biuro usług. Obecnie nie ma możliwości świadczenia usług księgowych, bez jednoczesnego wykonywania usług podatkowych. W jaki sposób księgowy miałby udzielać informacji podatnikowi oraz fiskusowi, związanych z prowadzeniem księgowości danej firmy?

 

W ostatnich latach zawód księgowego nabrał niezmiernie wielkiej wagi. To na nas – księgowych często spoczywa odpowiedzialność, dotycząca bezpiecznego obrotu gospodarczego. To my – księgowi, edukujemy przedsiębiorców, jak bezpiecznie oraz zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi prowadzić biznes. Zatem zawód księgowego w praktyce stał się zawodem zaufania publicznego, tyle że nieuregulowanym. Nieuregulowany – jakże kluczowe słowo w obecnej sytuacji.  A gdyby je zamienić na „uregulowany”? Czy wówczas zmieniłoby to obraz obecnej sytuacji? Myślę, że zdecydowanie. Wówczas nie każdy mógłby być księgowym, co diametralnie zmieniłoby sytuację biur rachunkowych na rynku. Zapewne dzięki nowo stworzonym regulacjom niektóre biura po prostu by wypadły z obrotu gospodarczego, ale poprawiłoby się bezpieczeństwo przedsiębiorców. Jakość oraz cena świadczonych usług poszłaby w górę, ale z korzyścią dla usługobiorców. Może wówczas zawód księgowego nabrałby innego znaczenia, a inni nie mogliby podszywać się pod księgowych – na rynku pozostaliby profesjonaliści. Profesjonaliści, którzy przyczyniliby się nie tylko do bezpieczeństwa całego obrotu gospodarczego, ale również do uszczelnienia systemu podatkowego.

 

 

Sylwia Rzepka - dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce nr. 998