ul. Mrągowska 78/2

54-111 Wrocław

 

ksiegowa.lutynia@gmail.com

tel. 531 722 521

Rzepka Sp. z o.o.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

NIP: 9131621440

Created with WebWaveCMS

16 marca 2020

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Księgowość jest naszą pasją... w pełni tego słowa znaczeniu

Powrót

+48 531 722 521

LAW & ORDER

 

+48 531 722 521

Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, opublikowanego w najnowszym numerze "Świat Księgowych" 1(55)/2020. Inspiracją do napisani artykułu, był udział w  międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Europejską Federację Księgowych i Audytorów MŚP (EFFA) w Amsterdamie.

 

"Małe biura rachunkowe"

 

Na międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Europejską Federację Księgowych i Audytorów MŚP (EFFA) w Amsterdamie poruszono bardzo ważne tematy, dotyczące technologii cyfrowej, które mają lub będą mieć znaczący wpływ, na wykonywanie zawodu księgowego.

 

Przedstawione zostały również zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem, rozwijaniem i wdrażaniem sztucznej inteligencji oraz nowych technologii. Podkreślano także, iż małym biurom rachunkowych o wiele trudniej jest adaptować najnowszą technologię, która znacząco obniżyłaby koszty pracy w firmie. Przez to zaczynają one być mniej konkurencyjne względem dużych firm księgowych, które dzięki obniżeniu kosztów, są wstanie utrzymać cenę za usługę na bardzo niskim poziomie.

 

W związku z tym, nie inwestuje się w księgowych zatrudnianych w małych jednostkach, nie umożliwiając im tym samym rozwoju zawodowego. Ponadto obarcza ich się nadmierną ilością pracy. Utrudnia to zatrzymanie najlepszych pracowników w firmach. Dodatkowo, również ze względu na braki kadrowe w obszarze księgowości, pojawił się problem związany z pozyskaniem nowych pracowników.

 

Brak nowej technologii w biurach rachunkowych oraz niedostatek wysoko kwalifikowanej kadry księgowej, prowadzi często do jak najszybszego i najprostszego rozliczeniu firmy, bez zagłębiania się w rzeczywiste potrzeby danego przedsiębiorstwa. Przytoczone czynniki, mogą niestety przyczynić w najbliższej przyszłości do zanikania z rynku małych biur rachunkowych.

 

W Amsterdamie debatowano również o obecnej roli zawodu księgowego oraz o kierunku, w którym powinien podążać. Podkreślano, iż księgowy nie jest postrzegany jako osoba odpowiedzialna jedynie za zaksięgowanie dokumentów i wyliczenie podatków, gdyż obecnie procesy te są już automatyzowane, a w przyszłości będą wykonywane wyłącznie przez roboty i sztuczną inteligencję.

 

W dzisiejszych czasach zawód księgowego zaczyna postrzegać się znacznie szerzej. Księgowego traktuje się jak doradcę oraz partnera biznesowego, gdyż posiadana przez niego wiedza, jest zdecydowanie bardziej obszerna i cenna. Oczekuje się od niego pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z prowadzeniem biznesu, zachowaniem płynności finansowej firmy oraz maksymalizacją jej zysków.

Co zatem powinno zrobić małe biuro rachunkowe, aby nie zniknąć z rynku?

 

Otóż, mimo że komputery w przyszłości będą znacznie szybsze i bardziej efektywne niż człowiek, to jednak ludzie zawsze będą mieli większą wartość. Biura księgowe powinny systematycznie wprowadzać automatyzację procesów księgowych, a następnie sztuczną inteligencję. By to osiągnąć, należy łączyć specjalistów różnych branż, integrować się oraz wzajemnie dzielić się swoją wiedzą. Przyszłość to jednoczenie się w grupy specjalistów z różnych dziedzin i wspólne tworzenie nowych technologii.

Co powoduje, że pracownik wiąże się z pracodawcą na długie lata?

 

Zarówno technologia jak i etyka zawodowa są tymi czynnikami, które wpływają na stabilizację zatrudnienia. Jeżeli zadanie pracownika będzie polegało wyłącznie na „wklepywaniu faktur”, to raczej nie zwiąże się z firmą na dłużej. Procesy te muszą zostać w biurach księgowych z automatyzowane. Aby zatrzymać pracowników w firmie, należy użyć swoich umiejętności, doświadczenia oraz rozumu.

Ścieżka kariery powinna być pracownikowi jasno pokazana, wraz z różnymi jej opcjami. Umożliwi to indywidualny wybór drogi, którą chce podążać i pozwoli zatrzymać pracownika w firmie na długi czas. Pracodawca powinien również być otwarty na wszelkie szkolenia i umiejętnie przekazywać wiedzę swoim pracownikom.

Dodatkowo jasne określenie odpowiedzialności poszczególnych pracowników sprawi, że będą się oni czuli ważni dla firmy. Wszystko jednak musi być realizowane z pełną kulturą i etyką zawodową.

 

Na dalsze istnienie na rynku małych biur rachunkowych, znacząco wpłyną również wzajemne relacje pomiędzy biurem księgowym i jego klientem. Dlatego też rozszerzanie kompetencji księgowych, powinno być poparte rozwijaniem kompetencji miękkich, czyli umiejętności takich jak m.in. budowanie relacji partnerskich, etyczne wywieranie wpływu, inspirowanie, efektywna komunikacja z klientem. Pozwoli to na zbudowanie bardzo dobrych relacji z klientem.

Wówczas księgowi nie będą już postrzegani tylko, jako godni polecenia profesjonaliści, ale również jako przyjaciele, którzy umiejętnie pomogą swoim klientom w potrzebie.

 

Sylwia Rzepka - dyplomowany księgowy SKwP nr. 998

 

 

.

 

Artykuł opublikowany w piśmie "Świat Księgowych"
nr 1(55)/2020