ul. Mrągowska 78/2

54-111 Wrocław

 

ksiegowa.lutynia@gmail.com

tel. 531 722 521

Rzepka Sp. z o.o.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

NIP: 9131621440

Created with WebWaveCMS

23 czerwca 2020

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Księgowość jest naszą pasją... w pełni tego słowa znaczeniu

Powrót

+48 531 722 521

LAW & ORDER

 

+48 531 722 521

 

 

Artykuł opublikowany w piśmie "Świat Księgowych"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, opublikowanego w najnowszym numerze "Świat Księgowych" 2(56)/2020. Artykuł poświęcony został kompetencjom, które zaczynają mieć ogromną wartość w dziedzinie księgowości. Inspiracją do napisani artykułu, było spotkanie klubu dyplomowanych księgowych, w Wielkopolskim Oddziale Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

"Kompetencje przyszłości oraz ich miejsce w księgowości"

 

 

Pierwsze spotkanie on-line Klubu Dyplomowanych Księwych Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce odbyło się w ostatni czwartek marca br. i jego celem było uświadomienie członkom klubu, jak zmienił się obraz współczesnych kompetencji, przedstawienie sposobów ich wzmacniania i rozwoju oraz poznanie tych kluczowych dla zawodu księgowego. Gościem oraz prelegentem spotkania był Marcin P. Stopa CEO SeeWidely.

 

Większość z nas wie, że kompetencje możemy podzielić na twarde i miękkie. Nie każdy jednak ma świadomość, że w obecnej rzeczywistości większe znaczenie mają kompetencję miękkie. Dlaczego? Ponieważ kompetencje twarde nabywamy poprzez edukację, udział w różnych kursach czy szkoleniach, a także poprzez doświadczenie zawodowe. Kompetencje miękkie natomiast są związane z naszymi cechami psychofizycznymi, z zasadami jakimi się kierujemy w życiu oraz wartościami, które wyznajemy. Określają nasze umiejętności społeczne, pomagające funkcjonować w społeczeństwie.

Kompetencje miękkie decydują zatem o tym, jak my postrzegamy innych oraz jak inni postrzegają nas.

 

Dla niektórych firm kandydat posiadający dobrze rozwinięte umiejętności miękkie, stanowi „talent”, który dysponuje najcenniejszymi dziś kompetencjami zawodowymi. Kandydat z „talentem” to profesjonalista, który z sukcesem będzie budował pozytywny wizerunek organizacji w oczach pracowników i współpracowników, klientów oraz partnerów biznesowych.

Marcin P. Stopa podzielił się z uczestnikami ciekawym raportem, w którym „Kierownictwo wyższego szczebla uważa, że najważniejsze umiejętności dla pracownika to umiejętności miękkie” [2018 Workplace Learning Report].

 

Zatem czy zawód księgowego wymaga posiadania kompetencji miękkich? Jeżeli tak, to które z nich są dla księgowych kluczowe?

Podczas dyskusji uczestnicy wspólnie starali się określić kluczowe dla zawodu księgowego kompetencje i ustalili następujące (kolejność przypadkowa):

- logiczne i analityczne myślenie,

- zdolność szybkiego uczenia się,

- odporność na stres i presję czasu,

- komunikatywność, empatia oraz umiejętności negocjacyjne,

- sprawne korzystanie z nowych technologii, może nie od razu Big Data czy sztuczna inteligencja, ale na pewno praca zdalna/ elektroniczna wymiana informacji/ dokumentów,

- rozwaga w działaniu i praca pod presją czasu,

- umiejętności godzenia sprzecznych interesów,

- zdolność rozwiązywanie konfliktów,

- etyka oraz szacunek dla innych osób,

- zmiana optyki z "drzew" na "las", żeby nie skupiać się na szczegółach,

- umiejętność analizy danych i podejmowania decyzji w warunkach niepewności oraz braku pełnej wiedzy.

 

Jak łatwo zauważyć większość z nich to kompetencje miękkie. Zatem pytanie nie powinno brzmieć „czy zawód księgowego wymaga posiadania kompetencji miękkich?”, a bardziej „w jaki sposób rozwijać kompetencje miękkie?”.

Niestety, z uwagi na bardzo skomplikowany polski system podatkowy, ciągle zmieniające się przepisy, nakładanie kolejnych obowiązków oraz szybki postęp techniczny, napotykamy trudności w znalezieniu czasu na rozwój osobisty oraz szlifowanie umiejętności miękkich.

 

W przedstawionej przez Marcina P. Stopę koncepcji innowacyjnym rozwiązaniem w rozwoju kompetencji miękkich jest nauczanie poprzez NanoLearning. Metoda ta polega na multimedialnej i interaktywnej nauce, gdzie poświęcając 5 minut dziennie, jesteśmy w stanie wchłonąć wiedzę (jak w nauce języków obcych). Dodatkowo poszczególne moduły nauki możemy przyswajać przy pomocy smartfona, niezależnie od pory i miejsca, w którym właśnie się znajdujemy

Z pewnością spotkanie w Klubie Dyplomowanych Księgowych uświadomiło wszystkim, że posiadanie bardzo rozwiniętych kompetencji miękkich ostatnimi czasy stało się kluczowe, a w sytuacji panującego kryzysu wręcz niezbędne (szczególnie ważne są empatia i zdolności negocjacyjne). Warto zatem wykorzystywać dostępne innowacyjne metody nauczania oraz nowe technologie, aby jak najlepiej je roziwjać,.

 

Jeśli nadal ktoś ma wątpliwości czy kompetencje miękkie są kompetencjami przyszłości i czy mają swoje miejsce w księgowości?, to proponuję zajrzeć do Międzynarodowego Standardu Edukacyjnego dla Zawodowych Księgowych, opracowanego przez IAESB. W standardzie numer 3 „Profesjonalne umiejętności” zapisano, że niezbędne w otrzymaniu tytułu zawodowego księgowego jest posiadanie kompetencji miękkich, tj. umiejętności interpersonalnych oraz komunikacyjnych.

 

Autor: Sylwia Rzepka - dyplomowany księgowy SKwP nr. 998